Başak Cansu Güvenkaya

Başak Cansu Güvenkaya

Hakkında

Başak Cansu Güvenkaya (d. 1991, İstanbul) lisans eğitimini 2016'da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel Bölümü'nü birincilikle tamamladı ve Sakıp Sabancı Vakfı Sanat Ödülü’nü kazandı. 2013 yılında lisans eğitimi sırasında Weisensee Kunsthochschule Berlin’de eğitim aldı. 2019 yılında ise yüksek lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel Bölümü’nde tamamladı. İlk kişisel sergisini 2020 yılında Kuzguncuk İmoga Art Space’de gerçekleştirdi. Güvenkaya’nın çalışmaları; Türkiye, Avustralya, Almanya, İngiltere, Kanada, İtalya’da düzenlenen sergilerde yer aldı. Çalışmalarına Londra’daki atölyesinde devam ediyor.

Kendimi ait hissedebileceğim, güvenle yaşayabileceğim bir yer arayışı ile yaptığım yolculuklar beni, bir sanatçı olarak sürdürmeyi düşündüğüm varoluşuma tehdit oluşturan korku ve gelecek kaygısıyla yüzleştirdi. Güven duyarak yaşayabileceğim, mükemmel bir yer olmadığını fark ettiğim zaman, bu dünyayı ancak kendim yaratabileceğime karar verdim. Yalnızlık ve korku çağımız insanının özgürlük adına bireyselleştikçe içine düşmekten kaçamayacağı bir durumdur ve çalışmalarım bu durumla mücadele etmek için oyuncu, renkli bir yöntem sunar.  

Heykellerim ve resimlerim koruyucu birer figür veya tılsım gibi çalışır. Aslında ilk insanın inanç ve yaşayış biçimlerini sorgulayarak, heykelin ilk yapılma amacı olan koruyuculuk ve iyileştirme özelliğini konu edinir ve günümüzle bağlantısında yeniden yorumlar. Çalışmalarımdaki karakterler, dünyanın kötülüklerini yutup yok eder; kötülüklerin, korkuların var olmadığı bir yer,  korunaklı, kendine ait bir dünya yaratır.

© 2020 Artoloji

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.