Selin Yağmur Sönmez

Selin Yağmur Sönmez

Hakkında

1994 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi İstanbul’da tamamladı. 2012 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-iş Öğretmenliği Bölümü’nde eğitim almaya başladı. H. Avni Öztopçu atölyesinde desen ve resim eğitimi aldı. 2014 - 2015 döneminde Erasmus+ programı kapsamında Jan Evangelista Purkyne Üniversitesi’nin Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren kurucuları arasında yer aldığı, bağımsız sanat inisiyatifi “Sanat Enstitüsü”nde alternatif sanat eğitimi metotları üzerine çalışmalar yürüttü. 2017 yılında Marmara Üniversitesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi bünyesinde eğitim süreçlerini belgeleme amacıyla H. Avni Öztopçu tarafından başlatılan ve öğrenciler tarafından sürdürülen “ders BELGELİĞİ” çalışmalarına aktif katılım sağladı. Yurt içinde ve yurt dışında bağımsız sergi projelerinin yürütücülüğünü üstlendi. 2017 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Temel Sanat ve Tasarım Bölümü’nde yüksek lisans eğitimi almaya başladı. Gündelik hayatın sanatla ilişkisi ve sanatın hayatı dönüştürücü etkisi üzerine teorik ve pratik çalışmalar yürüten Sönmez, halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam etmekte.; Işık-gölge unsurları kullanılmadan çizgiler ve renklerle oluşturulan Espas isimli bu soyut üçlemede, yukarıdan aşağıya doğru hareket eden bakışımızla, çizgiler hareket eder, renkler yer değiştirir ve böylece izleyiciye bir alan inşa etme imkanı sunulur. Gündelik hayatta görmeye alışık olduğumuz bir mekâna veya nesneye doğrudan referans vermeyen çalışmada, soyut mekanlar arasında oluşan bağlantıyı ve çizgilerin küçük hareketleriyle değişen soyut bir alanı (mekanı) görürüz. Mekanın algılanmasını sağlayan köklü zihin süreçleri nasıl işler? Mekan hissini yaratmak için neye ihtiyaç vardır?

Çalışmasında iki boyutlu yüzey üzerinde bir yanılsama alanı yaratmak yerine, algıda 2 boyuttan 3 boyuta geçiş sürecini yansıtmayı amaçlayan Sönmez, bunu soyut bir alanda, bu geçiş sürecinin aşamalarını göstererek yapıyor.

© 2020 Artoloji

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.