Gizem Konyar

Gizem Konyar

Hakkında

1988 yılında Adana’da doğdum. 2010 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi bölümünü flüt- piyano-koro şefliği eğitimi aldım. Bitirdikten sonra farklı yerlerde ve senfoni orkestralarında koro şefliği-korropetitörlük ve orff eğitmenliği yaptım. Şuanda da eğitmenliğime devam etmekteyim. Müzik hayatımdan farklı olarak , sanatsal yolculuğum 2014 yılında zanaata ilgimle başladı ve sanatsal benliğimi nakış yoluyla keşfetmeye devam ettim.

 

Gizem Konyar, gündelik hayatın içinde, bizi yücelten, aşağılayan, mahveden, bayağı olandan ve bunların insan üzerindeki varoluşundan esinlenerek çalışır. Çalışma alanlarının içinde kadın; kadınların yaşamları boyunca taşıdıkları yükler, beden imajı takıntıları, kadın vücudunun deformasyonu ve yeni bir forma dönüşümü üzerine odaklanır. İmgeye dayalı çalışmaları; yakınlık, kimlik ve insan varoluşunun sorularında yer alan karmaşık duyguları keşfeder. . Bu sorgulamalar, geçmişi sömürgeleştirmenin, hem benliği hem de onun kültürel mirasını yeniden yapılandırmak ve kutlamak için şimdiyi geri almanın bir yolu olarak bedenin kendisine atıfta bulunur. Farklı deneyimlerin ve anıların birleşiminden oluşan, değişmez bir şekilde titreşen bir yaşam vizyonuna yol açan dışavurumcu benzeri organik formlar ortaya çıkar. Gizem Konyar, kumaşla titiz deformasyonlar tasarlar. Her dikiş, anıların, hafızanın ve sezgisel somutlaştırmaların birbirine karışması içinde, var olmanın yeni ve canlı yollarını deneyerek, kaçış yolları bulur. Tüm çalışmalar, zihnin işlemesinden ziyade kalbin enerjisi ve niyeti ile ilişkilidir. Dikiş ve nakış tekniği ile ön yüzeydeki temiz görüntünün arka tarafa yansımasından oluşan, manipülasyon uygulanmış ve kümülatif etki ile, izleyiciye kendisi ile ilişki ve bağlantı kurmaya davet eder.

 

Sergiler

• Feminist Approaches Exhibition - Berlin - Almanya , Mart – 2021
• İllustration Embroidery Exhibition Berlin - Almanya , Mayıs – 2021
• Rotary The Selection Of Young Artists – İzmir- Türkiye, Mayıs 2021
• Cheongju Craft Biennale – ‘Special Prize’ – Cheongju- Güney Kore, Ekim 2021
• Fanzineist Vienna art Book & Zine fair 2021 – Viyana - Avusturya
(Sanatçı Kitabı) ‘ Hayat Kötü Değil. Peynir Güzel…’
• Stay Home Gallery ‘Uroboros’ - Group Exhibition, Paris I Fransa, 2021
• Stay Home Gallery “Re-Form” Group Exhibition, Paris I Fransa, 2021
• PNW Qilt & Fiber Arts Museum "Dia de los Muertos" Group Exhibition , Washington I Amerika, 2021
• Gri Alan – Ayvalık, 2022 Nisan Bahar Seçkisi
• Gri Alan – Ayvalık 2022 Temmuz Pride Seçkisi

© 2020 Artoloji

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.