Nazlı Kayabaşı

Nazlı Kayabaşı

Hakkında

1984 yılında Çankırı’da doğdu. 2023 yılında Trabzon Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Resim bölümünden mezun oldu. Şuan aynı üniversitede Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Resim Ana Bilim Dalı’nda eğitimine devam etmektedir. 2022 yılında Sakarya Üniversitesi düzenlemiş olduğu Sıfır Atık Farkındalık Yarışması’nda resim kategorisinde Üçüncülük ödülü almıştır. Base İstanbul 2023’ün 7.ediyonunda ‘’Kendinden Uzak Serisi’’ adlı çalışmasıyla seçkide yer almıştır. Halen Trabzon’da yaşamakta ve üretmektedir.

 

Sanat Yaklaşımı
Lisans eğitimim boyunca, etrafına duyarlı biri olarak farkında olduğum her şeyi sanat ile ifade ettim. Sıfır atık, doğa, tüketim çılgınlığı, pandemi ve kalıplaşmışlığın içinde serbestlik gibi çeşitli kavramlar çerçevesinde deneysel üretimlerde bulundum. Bu farklı arayışların ortak noktası ise anlatım dilinin çocuksu bir ifade ile temas etmesi oldu. Kimi üretimim oyun alanına dönerken kimisin de çocuklara ait nesneler soluk buldu. Arayış içerisinde olduğum bu süreç beni ‘’Kendinden Uzak” isimli seri çalışmam ile buluşturdu. Bu seri çalışmamda yaşanılmayan çocukluğun benlik arayışlarını kavramsallaştırarak çocukları gözlemledim. Gözlemlerimin kendi çocukluk anılarımla örtüşen ve örtüşmeyen yönlerini keşfetmek çalışmalarımla ilgili ilham veren kapıları araladı. Bununla birlikte ailemden, şiirlerden, romanlardan, sanat kitaplarından, müzikten, tiyatrodan, sinemadan, doğadan, yürüyüşten, dost sohbetlerinden
kısacası hayatın içinden sanatın her yerde olduğunu vurgulayan her şeyden ilham alarak çalışmalarımı tamamlıyorum.

Çok yakında...

© 2020 Artoloji

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.