Veysel Daşçı

Veysel Daşçı

Hakkında

Kahramanmaraş doğumlu (1995), Kahramanmaraş’ta yaşıyor ve çalışıyor. 2013 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesini 1 yıl okuduktan sonra 2014 yılında Kayseri Erciyes Üniversitesi güzel sanatlar fakultesine yatay geçiş yaparak lisans eğitimini tamamlamıştır. Özel sektörde resim öğretmeni olarak çalışmaktadır.

 

Çalışmalarda nakış tekniği kullanarak üretilen çağdaş işler, geleneksel formu yeniden canlandırmayı ve betimlemede malzemenin sınırlarını zorlayarak geçmiş ve gelecek arasında bağ kurmaktadır. Yaşam, şehir ve tarımsal üretim gibi temel insani kaygıları çalışmalarımın konu başlığını oluşturmaktadır. Soyut sanatla ilişkisi kurulabilecek bir tür de oluşturulan çeşitli tarım aletleri, portreler ve şehir yaşamını içeren sokaklar, bölgesel kültürünün nitelik özelliklerinden yararlanılmaktadır. Çalışmaların oluşumunda en büyük etken geleneksel nakış tekniği (simsırma) ifade biçimine dönüşmektedir. Bölgesel yaşam biçimleri ve üretim çeşitliliğini araştırılmaktadır. Geleneksel medyumların Yer aldığı çalışmalarda fotoğraftan yararlanılarak kurgu ve düzen içerisinde, hesaplı bir şekilde oluşmaktadır. Türk Kültürü’nün geçmişten günümüze gelinceye dek, günlük yaşantımızda karşımıza çıkan bize mâl edilmiş öğeleri bu işler arasında ilişki kurarak o toplumun kültürel özellikleri hakkında aktarımda bulunmaktadır. Tarihin alacalı dönemlerinden günümüze intikal eden çeşitli simgeler ve işaretlere yeni anlamlar ve plastik değerler kazandırmak istenilmiştir. İplik ifade aracına dönüşerek değer kavramı vurgulanmaktadır. Çalışmalarda anlık çekilen fotoğraflardan yararlanılarak, olaylar ve durağanlık yeniden formatlanarak tesadüfi biçim ve soyut formlar oluşturmaktadır. Bir çok sergi ve sanat projelerinde çalışmalarım yer almıştır.

© 2020 Artoloji

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.